BACK
ux için rakip analizi, competititor analysis for ux

DESIGN PROCESS

Kullanıcı araştırması & Personalar

Böyle bir e-ticaret sitesi için kullanıcı araştırmasının zorluklarını ve yapacağımız araştırmanın buna değip değmeyeceğini tartıştıktan sonra, internet ortamında yapılmış e-ticaret kullanıcı anketlerini incelemeye ve onlardan elde edeceğimiz bilgileri kullanmaya karar verdik.
E-ticaret müşterilerinin sıkıntılarını, beklentilerini, problemlerini nasıl çözdüklerini anladığımızda uygun personalarımızı oluşturmaya başladık.

ux research, kullanıcı deneyimi araştırması, persona oluşturma
persona nedir?, Kullanıcı deneyiminde persona ne demektir?
Persona nasıl oluşturulur? Kullanıcı Deneyimi

Affinity Mapping

Bulduğumuz tüm bilgileri toplayarak mantıksal bir şekilde analiz edebilmek için bağıntı şeması yöntemini kullandık. Toplanan tüm verileri birbirleri ile ilişkilerine dayanan gruplara ve temalara ayırdık.

Tasarım odaklı düşünme metodolojisinde fikir toplama, analiz ve üretme aşamaları

AFFINITY MAP

Kullanıcı Akışları & Site Haritası

Eksiklerimizin olmaması ve tüm potansiyel durumları gözden kaçırmamak için sayfaları çıkartırken tek bir şablonda kullanıcı akışlarını da çıkartmış olduk.

Site haritası nasıl oluştururlur? Bilgi mimarisinde site haritasının önemi nedir?

USER FLOW & SITEMAP

Wireframe

yooppi ortakları ile birlikte bir moodboard oluşturup nasıl bir tasarım trend’ine sahip olmak istediklerinden emin olmaya çalıştık. Kullanıcı akışları, site haritası ve tüm bulgular eşliğinde sitenin wireframe çalışmasına başladık.

Wireframe nedir? wireframe nasıl oluşturulur?

WIREFRAME

Stil Şablonu

Tasarımda tutarlılık sağlamak adına, oluşturduğumuz wireframe çalışmalar üzerinden bir stil şablonu (Style Guide) yarattık.

Stil şablonu (style guide) nedir? komponent yapısı nasıl oluşturulur.

STYLE GUIDE

Tasarım & Prototip

Tasarımı son haline getirdikten sonra sistemi test edebilmemiz için canlıdan ayırt edilmeyecek bir prototipe ihtiyacımız vardı. Bildiğimiz hiçbir prototip tool’u bunu karşılayamadığı için sistemi html’e dökmeye karar verdik. Sadece masaüstü görünümde çalışır hale getirdikten sonra testlerimize başlayabilirdik.

Yooppi tasarımını ve prototipini görmek için aşağıdaki butona tıklayın!

hello

My name is Kerem Yiğit

I am a UI/UX Designer & UI Developer

and this is my portfolio website