BACK
hypadia app design process

DESIGN PROCESS

Empati & Araştırma

Kullanıcıları anlamak onlarla empati kurabilmek, ortaya çıkacak olan tasarımın onlar için tasarlandığını ve hayatlarını kolaylaştıracağını hissettirmek için çok önemlidir.

Yaptığımız araştırmalar sonucunda kullanıcıların bu tarz uygulamarı hamile kalmak, hamile kalmamak için ve sağlık durumlarını takip etmek için kullandıkları bilgisine ulaştık. Regli dönemi hesaplamalarını nasıl yapacağımıza ve periyot dönemi değişikliklerine hangi durumların sebebiyet verdiğini öğrendik ve bunlar için ileriye yönelik planlamalar yaptık.

Problemi Tanımlama

İnternet ortamında bulduğumuz anketler, görüşmeler ve yorumlarla birlikte kısa bir kullanıcı araştırması çalışması karşılığında kullanıcıların aşağıdaki sıkıntılarını yakaladık;

 • Bir sonraki regl tarihini veya doğurganlık dönemini doğru vermemesi,
 • Zaman içersinde tercihi değişen kullanıcıların, uygulamaların başında seçtikleri hamile kalmak istiyorum, istemiyorum seçeneklerini daha sonradan rahat bir şekilde değiştirememeleri,
 • Cinsiyetçi tasarım öğeleri (Maalesef kullanıcıların geneli bu durumlarından utanıyorlar. Bu yüzden bu tarz uygulamaları kullanırken
 • Uygulama içi reklamlar

Personalar

Kullanıcıların sıkıntılarını ve beklentilerini belirledikten sonra tasarım boyunca bize yol göstermesi için personalar oluşturduk.

persona
persona

Fikir Üretme ve Çözümler

 • Kullanıcıların değişen sosyal yaşantılarına göre uygulamayı şekillendirmek gerektiğini düşündük. Bir çok araştırma ve çalışma kadınların regl sürelerindeki düzensizliklerin, onların yemek, spor ve sosyal yaşamlarındaki stres seviyelerine göre değiştiğini göstermekte. Biz de bu durumda kullanıcıların sosyal yaşamları hakkında bilgi toplamayı ve bu bilgileri, tahminlerimizi geliştirmek amacı ile kullanmaya karar verdik.
 • Kullanıcıların istedikleri zaman uygulamayı kullanma sebeplerini değiştirebilecekleri bir fonksiyon koymaya karar verdik.
 • Uygulamanın görselliğini kurumsal çizginin dışına çıkmadan en az cinsiyetçi öğeleri barındıracak şekilde tasarlamaya karar verdik.
 • Tahmin edilen adet başlangıç günü geldiğinde kullanıcıya bunu onu rahatsız etmeyecek ve görsel dil olarak çok belli olmayacak şekilde bunu hatırlatmaya karar verdik. Yalnız burada eğer tahminimiz doğru değilse ertele ya da geçmiş bir tarih seçeceği koyacağız. Ayrıca gecikmenin sebebini anlayabilmek ve bir sonraki döngüyü doğru tahmin edebilmek için ufak bir anket yapmaya karar verdik.
 • Kullanıcıların uygulamayı kullanım amaçları doğrultusunda içerik göstermeye karar verdik.
 • Kullanıcıların bildirim ayarları ve ana sayfa ayarları ile uygulamayı kişiselleştirebilmelerine karar verdik.
 • Aynı zamanda takvim özelliklerini güçlendirip, tipik bir takvim uygulaması gibi kullanmalarını sağlayarak kendilerini daha rahat hissedebilmelerini

Akışlar (Task Flows)

Temelde iki tane önemli kullanıcı akışımız mevcuttu, bunları belli görevlere bölerek üzerlerinden daha anlaşılabilir bir şekilde geçmek istedik.

userflow, task flow

LOGIN & REGISTER FLOW

userflow, task flow

PERIOD LATE FLOW

Site Haritası (Sitemap)

Bizim için önemli olan akışları listeledikten sonra site haritasını ortaya çıkartmak için kolları sıvadık.

sitemap

SITEMAP

Wireframe

Tasarıma başlamadan önce ekranların nasıl görüneceğini gözümüzde canlandırmak için wireframe çalışmaları yaptık, yeni fikirler çıktıkça bu wireframe çalışmaları şekillendirmesi daha kolay oldu. Ardından tasarım aşamasına geçip uygulamaya son şeklini verdik.

wireframe

PERIOD APP WIREFRAME

Tasarım

Ekranların eskizleri çıktıktan ve yeni fikirleri empoze ettikten sonra, stil çalışmalarına başlayıp ekranları son hallerine getirdik.

User ınterface / user experience Design

PERIOD APP DESIGN

hello

My name is Kerem Yiğit

I am a UI/UX Designer & UI Developer

and this is my portfolio website